זנות: סקירה היסטורית


נכתב בתאריך: 08/10/2023

מאז ימי קדם, העיסוק בזנות היה נושא שנוי במחלוקת חריפה בחברה. זהו נושא שנוצל, הוסדר וגונה באופן משתנה לאורך מאות שנים וציוויליזציות. בעוד שמקובל כי זנות היא החלפת שירותי מין תמורת צורה כלשהי של תשלום, צורתה יכולה ללבוש צורות רבות, והרגולציה שלה לבשה צורות רבות. מאמר זה מספק סקירה של ההיבטים ההיסטוריים, החברתיים והפוליטיים של הזנות, מהעת העתיקה ועד ימינו.

זנות בעת העתיקה

שורשי הזנות נעוצים כבר בעת העתיקה. ביוון העתיקה, למשל, שירותי מין היו זמינים לרכישה, הן על ידי נשים והן על ידי אזרחים גברים. אזרחים גברים יכלו לשלם עבור שירותיהם של הטארים או חצרנים, שסיפקו שירותי חברות ומין לגברים ונשים כאחד. באופן דומה, במסופוטמיה העתיקה, הזנות הייתה חלק נורמלי מהחיים. עדויות כתובות מצביעות על כך שנשים הידועות כגאלה-דובאס ואסינוס סיפקו שירותי מין לגברים ולנשים תמורת תשלום.

בספר ויקרא, זנות מוגדרת כעבירה פלילית, אם כי עדיין לא ברור איזו צורה לבשה. הקוראן גם מגנה זנות, אם כי יש פרשנויות שונות למה הכוונה. ברומא, הזנות אורגנה תחת Lex Julia de Prostitutione Feminae, אשר נחקק על ידי יוליוס קיסר בשנת 18 לפנה"ס. חוק זה קבע כי חייבות להירשם בעירייה ונאסר עליהן לעסוק בכל סוג של הצגה פומבית של פעילותן.

זנות בימי הביניים

הזנות נמשכה בימי הביניים, אם כי בצורה מאורגנת יותר מבעבר. בשנת 1230, הבולה האפיפיורית Cum in unum, שהונפקה על ידי האפיפיור גרגוריוס התשיעי, קבעה כי זונות חייבות להישאר נפרדות מהאוכלוסייה הכללית ויכולות לסחור רק באזורים מסוימים הידועים כפאריות – מחוזות של העיר המנוהלים על ידי הכנסייה. צורה זו של הפרדה סייעה להסתיר מעט את הפעילות מהחברה. היא גם אפשרה לרשויות לשלוט בה ולהסדיר אותה בדרך כלשהי.

בימי הביניים, גברים היו בדרך כלל לקוחות של והנשים היו אחראיות על מתן שירותי המין. יתר על כן, העונשים על עיסוק בזנות השתנו מאוד, מקנסות קלים ועד עונש מוות. נשים מהמעמדות הנמוכים היו צפויות להיענש בחומרה רבה יותר מגברים, כאשר נרשמו מקרים מסוימים של קנסות ואפילו הצלפות.
אתר מומלץ https://www.dreamgirlzoya.com/

זנות בתקופת הרנסאנס

בשלהי ימי הביניים ובתקופת הרנסאנס נהנתה הזנות מתקופה של נראות וקבלה מוגברת. באיטליה, תקופה זו ראתה את הקמתם של האוסטריות, או בתי התענוגות, כמו גם את עלייתו של פולחן ה'אוסטריה', מחזר נשי עם מגוון רחב של כישורים ויכולות שהפכו אותה לנחשקת למגוון רחב של לקוחות. סוג זה של זנות נתפס כשונה במקצת מצורות אחרות של זנות, שכן הנשים נתפסו כיותר מסתם ספקיות מיניות ובעלות מעמד חברתי מסוים.

זנות במאות השמונה עשרה והתשע עשרה

במאות ה-18 וה-19 החלה תקופה של פאניקה מוסרית סביב הזנות באירופה. זה היה בעיקר בתגובה להנהגת Reglement Organique, סדרה של חוקים שהונהגו בצרפת בין השנים 1791 ל-1815 שדרשו מזונות להירשם בממשלה ולהיבדק על ידי רשויות הבריאות. בבריטניה באותה תקופה, חוקי המחלות המידבקות של 1864 ו-1866 יצרו מערכת מאורגנת יותר שבה בתי בושת ושידול רחוב היו מנוטרים ומפוקחים.

למרות הניסיונות להסדיר אותה, הזנות המשיכה להיתפס כבלתי מוסרית וסוטה. במאה ה-19, עלייתו של המעמד הבורגני והדגש הנלווה אליו על מונוגמיה כחיונית לחברה אזרחית הזינו עמדות שליליות חזקות כלפי זנות במדינות רבות. בתקופה זו התפתחו גם חוקים ותקנות חדשים שמטרתם לשלוט בזנות. זה כלל את העברת החוק לתיקון החוק הפלילי של 1885 באנגליה, שאסר על בתי בושת ושידול ציבורי, כמו גם פעילויות נלוות אחרות.

זנות בעידן המודרני

בעידן המודרני, נושא הזנות נותר נושא שנוי במחלוקת חריפה. היא אינה חוקית במדינות רבות, כולל ארה"ב, ונתפסת בדרך כלל כבעיה של בריאות הציבור וכאיום על הסדר החברתי. בשני העשורים האחרונים חלה עלייה בהיקף הסיקור התקשורתי סביב הנושא, בעיקר בשל צמיחת האינטרנט והתפוצצות המשאבים הזמינים לרכישת שירותי מין באינטרנט.

למרות זאת, עדיין קיימת סטיגמה רבה ואפליה הקשורה לזנות. רבות ציינו חוסר שוויון מערכתי בחברה ומבני דיכוי שהופכים אותן לפגיעות יותר לניצול והתעללות. במדינות מסוימות, כמו הולנד, הזנות מוסדרת וקיימים חוקים המבטיחים חירויות אזרח לעובדי מין.

מאמרים נוספים

לגלות את אבני החן הנסתרות של הרצליה: עיר חובה בישראל
חדש!

לגלות את אבני החן הנסתרות של הרצליה: עיר חובה בישראל

הרצליה, הממוקמת על חוף הים התיכון, היא עיר מקסימה ושוקקת חיים בישראל שמציעה משהו לכל אחד. מחופיה היפים ועד לתרבות […]

לקריאה »
לחקור את עולם הבלוגים של סקס: מבט אינטימי לתוך פינה שנויה במחלוקת של בלוגוספירה
חדש!

לחקור את עולם הבלוגים של סקס: מבט אינטימי לתוך פינה שנויה במחלוקת של בלוגוספירה

כשזה מגיע לעולם הבלוגים העצום והשנוי במחלוקת לעתים קרובות, יש נושא אחד שממשיך לעורר סקרנות וקסם: בלוגים של סקס. פלטפורמות […]

לקריאה »
לחשוף את קסמה של חיפה: מדריך לפנינה הנסתרת של ישראל
חדש!

לחשוף את קסמה של חיפה: מדריך לפנינה הנסתרת של ישראל

ישראל היא מדינה קטנה אך מגוונת, רוויית היסטוריה, תרבות ויופי. בעוד שרוב התיירים נוהרים לערים הסואנות שלה כמו תל אביב […]

לקריאה »