אוננות: הפעולה השנויה במחלוקת אך הטבעית של הנאה עצמית


נכתב בתאריך: 21/02/2024

אוננות, או גירוי עצמי של איברי המין של עצמך להנאה מינית, הוא נושא שלעתים קרובות מעורר תגובות חזקות ומחלוקת. מגינויים דתיים ותרבותיים ועד לדיונים מדעיים על השפעותיה על הבריאות הגופנית והנפשית, אוננות הייתה נושא שהיה אפוף מיתוסים ותפיסות שגויות.

עם זאת, תחת כל ההייפ והשיפוטיות, דבר אחד נשאר בטוח: אוננות היא פעולה טבעית ונפוצה שהייתה נהוגה על ידי בני אדם לאורך ההיסטוריה. במאמר זה, נעמיק בהיסטוריה, במדע ובהשקפות תרבותיות של אוננות כדי לספק הבנה מקיפה של נושא זה שלעתים קרובות אינו מובן.

פרספקטיבות היסטוריות של אוננות

ההיסטוריה של אוננות ניתן לייחס בחזרה תרבויות עתיקות, שם זה תואר לעתים קרובות באמנות ובספרות. לדוגמה, למצרים הקדמונים היה אל בשם מין, שנחגג כאל הכוח הפאלי והפריון. מקדש מין בקופטוס הציג גילופים פאליים ופסטיבל שכלל גירוי עצמי כאקט של פולחן.

בטאואיזם הסיני, גירוי עצמי נתפס כדרך להשיג אלמוות והארה רוחנית. באופן דומה, כמה טקסטים הינדיים מזכירים אוננות כדרך להשיג הנאה מינית מבלי לפגוע באחרים.

מצד שני, הדתות האברהמיות (יהדות, נצרות ואסלאם) ראו באוננות מעשה חטא. לדוגמה, בתנ"ך, סיפורו של אונן מתפרש לעתים קרובות כגינוי של אוננות. בתקופת ימי הביניים, אוננות נחשבה אפילו לפשע שדינו מוות.

במאות ה-18 וה-19 חל בעולם המערבי שינוי ביחס לאוננות. ההתקדמות המדעית והרפואית, בשילוב עם עלייתן של תנועות רפורמה מוסרית וחברתית, הובילו לתפיסה שלילית של אוננות. היא נתפסה כגורם למחלות פיזיות ונפשיות שונות, כולל עיוורון, אי שפיות ואפילו מוות.

אמונות מוטעות אלה נמשכו גם לתוך המאה ה -20, עם דמויות בולטות כמו זיגמונד פרויד וג'ון הארווי קלוג (כן, איש דגני הבוקר) שקידמו את הרעיון שאוננות מזיקה ויש להימנע ממנה.

השינוי בעמדות כלפי אוננות

למרבה המזל, בעשורים האחרונים חל שינוי משמעותי בתפיסות ובדיונים סביב אוננות. עם יותר הבנה וקבלה של המיניות האנושית, הבושה והסטיגמה סביב אוננות פחתו.

הודות למה שמכונה "המהפכה המינית" של שנות השישים והשבעים, העמדות כלפי אוננות השתנו ככל שהפך מקובל יותר מבחינה חברתית לדון ולעסוק בפעילויות מיניות.

בנוסף, עליית הפמיניזם ותנועות LGBTQ+ שיחקו גם הם תפקיד מכריע בקריאת תיגר על הדעות השליליות של אוננות. תנועות אלה הדגישו את חשיבות ההנאה העצמית והאוטונומיה הגופנית, וקידמו הבנה חיובית ומעצימה יותר של אוננות.

מדע ואוננות

גם השיח המדעי והרפואי סביב אוננות השתנה באופן דרסטי בשנים האחרונות. למרות האמונות הוותיקות כי אוננות יכולה לפגוע בבריאות הגופנית והנפשית של האדם, מחקרים הראו כי זהו, למעשה, ביטוי נורמלי ובריא של מיניות.

מחקר אחד, שפורסם בכתב העת Journal of the American Medical Association, מצא כי אוננות יכולה להפחית את הסיכון לסרטן הערמונית אצל גברים. מחקר אחר, שפורסם ב Archives of Sexual Behavior, הראה כי אוננות יכולה להיות גם השפעות חיוביות על בריאות הנפש, כגון הפחתת מתח ושיפור מצב הרוח.

יתר על כן, האגודה הרפואית האמריקאית הצהירה כי אוננות היא "חלק נורמלי של המיניות האנושית" ויש לכלול אותה בחינוך מיני מקיף.

השקפות תרבותיות על אוננות

אמנם חל שינוי לעבר תפיסה חיובית יותר של אוננות בחברות המערביות, אך עדיין ישנן תרבויות וחברות רבות ברחבי העולם הרואות באוננות טאבו או מבישה.

בחלקים רבים של אפריקה ואסיה, למשל, אוננות עדיין אסורה בהחלט, ומי שייתפס עוסק בה עלול לעמוד בפני עונש חמור או נידוי. בחלק ממדינות המזרח התיכון, אוננות נחשבת חראם (אסור) באסלאם.

עם זאת, חיוני להכיר בכך שעמדות תרבותיות אלה כלפי אוננות הן לעתים קרובות תוצאה של קולוניזציה וכפיית רעיונות מערביים של מוסר על חברות אלה.

כיצד לאונן בבטחה ובאחריות

למי שבוחר לעסוק באוננות, חשוב לעשות זאת בבטחה ובאחריות. הנה כמה טיפים כיצד לאונן בצורה בריאה:

1. לחנך את עצמך: למד על הגוף שלך ולהבין כי הנאה עצמית היא חלק טבעי של המיניות האנושית.

2. הסכמה: תמיד בקש הסכמה לפני שאתה עוסק בפעילות מינית כלשהי, אפילו עם עצמך. משמעות הדבר היא שאם אתה לא במצב רוח או פשוט לא מרגיש את זה, זה בסדר להגיד לא אוננות.

3. הקפידו על היגיינה טובה: שטפו ידיים ואיברי מין לפני שאתם מאוננים כדי למנוע התפשטות חיידקים וזיהומים.

4. השתמש בסיכה: אוננות יכולה להיות מהנה יותר עם השימוש בסיכה, במיוחד

מאמרים נוספים

לגלות את אבני החן הנסתרות של הרצליה: עיר חובה בישראל
חדש!

לגלות את אבני החן הנסתרות של הרצליה: עיר חובה בישראל

הרצליה, הממוקמת על חוף הים התיכון, היא עיר מקסימה ושוקקת חיים בישראל שמציעה משהו לכל אחד. מחופיה היפים ועד לתרבות […]

לקריאה »
לחקור את עולם הבלוגים של סקס: מבט אינטימי לתוך פינה שנויה במחלוקת של בלוגוספירה
חדש!

לחקור את עולם הבלוגים של סקס: מבט אינטימי לתוך פינה שנויה במחלוקת של בלוגוספירה

כשזה מגיע לעולם הבלוגים העצום והשנוי במחלוקת לעתים קרובות, יש נושא אחד שממשיך לעורר סקרנות וקסם: בלוגים של סקס. פלטפורמות […]

לקריאה »
לחשוף את קסמה של חיפה: מדריך לפנינה הנסתרת של ישראל
חדש!

לחשוף את קסמה של חיפה: מדריך לפנינה הנסתרת של ישראל

ישראל היא מדינה קטנה אך מגוונת, רוויית היסטוריה, תרבות ויופי. בעוד שרוב התיירים נוהרים לערים הסואנות שלה כמו תל אביב […]

לקריאה »